Eoraptor

Najstarszy znany dziś dinozaur to Eoraptor - żył mniej więcej 230 - 225 milionów lat temu na obszarze dzisiejszej Argentyny. Eoraptor był bardzo prymitywnym, wczesnym dinozaurem. Niektórzy badacze do dzisiaj spierają się o klasyfikację tego dinozaura, gdyż posiadał on cechy charakterystyczne dla teropodów oraz zauropodomorfów.
Był on niewielkich rozmiarów dinozaurem, ważył około 10 kilogramów, miał zaledwie 1 metr długości oraz pół metra wysokości.
Ten dinozaur poruszał się na dwóch tylnych kończynach. Długie, smukłe i silne nogi dawały mu znaczną przewagę szybkości nad konkurentami. Biegał najprawdopodobniej na palcach.
Kończyny przednie eoraptora były dwukrotnie krótsze od tylnych. Posiadał pięć palców, przy czym trzy dłuższe palce były zakończone w ostre pazury i zapewne służyły do przytrzymywania zdobyczy.
Eoraptor miał czaszkę z dużymi oczodołami. Jego zęby były zróżnicowane, co jest nietypowe dla dinozaurów. Był najprawdopodobniej drapieżnikiem, choć mógł też zjadać nieco pokarmu roślinnego, na co wskazuje obecność w jego szczękach również zębów typowych dla roślinożerców.
eoraptor eoraptor

© Dinozaury.info | Kontakt