Stegozaur

Stegozaur (Stegosaurus) to dinozaur, na grzbiecie którego widniały dwa rzędy charakterystycznych płyt kostnych. Dorastał do 9 metrów długości, 4 metrów wysokości (razem z płytami na grzbiecie) i mógł ważyć 2,5 tony. Miał bardzo małą głowę i mózg wielkości jabłka, więc najprawdopodobniej był mało inteligentnym dinozaurem. Niewyjaśnioną do dzisiaj zagadką u stegozaurów jest pokaźna komora przez którą przebiegał rdzeń kręgowy w okolicy biodra. Prawdopodobnie był tam drugi, (pomocniczy) mózg. Jeśli tak, to wcześniejsza teza o jego małej inteligencji jest błędna.
Stegozaur poruszał sie na czterech kończynach. Miał łukowato wygięty grzbiet i sztywny, uniesiony ogon. Na końcu ogona znajdowały się długie (do 1 metra) kolce, które służyły do obrony przed drapieżnikami. Nie do końca jasna jest funkcja płyt na grzbiecie. Nie osłaniały boków, więc raczej nie służyły do obrony. Być może ich przeznaczeniem było wspomaganie termoregulacji lub tez pozorne powiększenie rozmiarów zwierzęcia w celu wywarcia większego wrażenia na przeciwniku, partnerze lub drapieżniku.
Stegozaury były roślinożerne. Najprawdopodobniej żywiły się niskimi roślinami, na co wskazuje charakterystyczna, niska pozycja głowy. Późna jura to okres występowania tych dinozaurów.
stegosaurus
reprodukcja Stegozaura Stegozaur w Parku Jurajskim Stegozaur

© Dinozaury.info | Kontakt