Gatunki dinozaurów

Do dziś odkryto i nazwano ponad 1000 gatunków dinozaurów. Najstarsze dinozaury były stosunkowo małymi dwunożnymi stworzeniami, które żywiły się jaszczurkami i owadami. Miały długie ogony i krótkie przednie łapy, którymi mogły chwytać zdobycz. Około 200 milionów lat temu (w okresie triasu) wyodrębniły się wśród nich dwie główne grupy. Rozróżniamy je po układzie kości biodrowych. Są to dinozaury gadziomiednicowe (Saurischia), o budowie miednicy podobnej jak u jaszczurek, oraz ptasiomiednicowe (Ornithischia) - z miednicą o budowie typowo ptasiej.
Rząd Saurischia (gadziomiednicowe) można podzielić na dwie podstawowe grupy (podrzędy), które wyodrębniły się w okresie zwanym górny trias. Jedna z nich to dinozaury drapieżne - Theropoda (ssakonogie), które chodziły na dwóch łapach i żywiły się mięsem. Do tej grupy należał zarówno kompsognatus o rozmiarach kota, jak i straszliwy 15-metrowy tyranozaur. Druga grupa dinozaurów gadziomiednicowych to roślinożerne Sauropodomorpha (jaszczurostope). Niektóre gatunki tej grupy miały niesłychanie długie szyje umożliwiające im dostęp do liści, gałązek i pędów rosnących na czubkach drzew.
Dinozaury ptasiomiednicowe żywiły się roślinami. Ich najstarsze szczątki znaleziono w skałach z okresu wczesnej jury. Należące do tej grupy Ornithopoda (ptasiostope) chodziły na dwóch nogach. Wśród grupy dinozaurów ptasiomiednicowych były iguanodonty (dinozaury kaczodziobe), hadrozaury (dinozaury rogate - Ceratopsia) oraz dinozaury pancerne (Ankylosauria), uzbrojone w olbrzymie kościste płyty grzbietowe.

Główne grupy dinozaurów

gatunki dinozaurów

© Dinozaury.info | Kontakt