Kentrozaur

Kentrozaur (Kentrosaurus) miał potężny tułów. Długość tego dinozaura wynosiła do 5,5 metra, natomiast waga około 1 tony. Mimo tak sporych rozmiarów jego mózg był jedynie wielkości orzecha. Ciekawe i niewyjaśnione jest rozszerzenie rdzenia kręgowego w okolicy krzyżowej, które nazwane zostało "drugim mózgiem" tego dinozaura. Czaszkę miał długą i wąską, z pyskiem zakończonym bezzębnym dziobem i drobnymi zębami policzkowymi w tyle szczęk.
Na grzbiecie, od głowy do środkowej części tułowia, ciągnęły się dwa rzędy kostnych płyt, które w dalszej części tułowia i na ogonie przekształcały się w kostne kolce. Kostne płyty być może służyły jako radiatory do regulacji temperatury ciała lub mogły być ozdobami służącymi do imponowania rywalom i partnerom. Kolce najprawdopodobniej służyły do obrony przed drapieżnikami - dinozaur odpędzał wrogów, machając z boku na bok uzbrojonym w ostre kolce ogonem.
Kentrozaur palce stóp miał zakończone pazurami przypominającymi kopyta. Idąc, trzymał głowę blisko ziemi. Żywił się niskimi roślinami, których musiał zjadać wielkie ilości, by utrzymać się przy życiu.
Kentrozaur Kentosaurus
szkielet kentrozaura kentrozaur rekonstrukcja

© Dinozaury.info | Kontakt